Відпочинок у Європі

Таємничий Краків

Трапляється, що перебуваючи в тому чи іншому місті і блукаючи по його вуличках, ми навіть не уявляємо собі тої пишноти, яку вони приховують від нас. Але є в цьому щось таке, що притягує нас, немов магніт. І ми ходимо на місці, високо задираючи голову і оглядаючи все навколо, не замислюючись про причину раптово зупинки.

Таємничий Краків

Таємничий Краків

І тільки випадкова зустріч з людиною, яка володіє секретами міста, може пролити світло на таку нетипову для туристів поведінку. Тільки така людина може відкрити секрети, які ретельно приховані містом від тисяч очей. І де ж ще переконатися нам у цьому, як не в Кракові — стародавній королівській столиці, яка затоптана любителями дешевого пива і мимовільного огляду.

Краків — місто унікальне. Але аж ніяк не тими видимими пам’ятками, що кидаються в очі середньостатистичному туристу, який прибув до Польщі. У Кракові живуть Легенди. Багато-багато легенд, про які навіть більшість краків’ян не мають ні найменшого уявлення.

Городяни щодня проходять по вуличках, які пам’ятають королівську ходу, живуть у будинках, оточених завісою таємниці і містики. Але так уже повелося, що ми, люди, ясно бачимо тріску в оці співрозмовника, а колоди у своєму — не помічаємо. Краків’яни — не виняток. Вони на стільки звикли до свого міста, що не бачать абсолютно ніякого сенсу цікавитися його історією. Так, що вже говорити про туристів, яким навіть на огляд Вавеля або Барбакану — і то часу не вистачає. Але Краків — живе своїм, особливим життям. І завжди можна знайти ті пару хвилин, щоб прислухатися до таємничих голосів, що звучать в цьому шумному і багатолюдному місті.

Архітектурний комплекс Вавель

Архітектурний комплекс Вавель

Краківська зима — ідеальний час для мовчання і огляду. Ранковий засніжений Краків — немов казкове містечко, в якому спостережливий турист може помилуватися тишею і спокоєм цієї прославленої древньої столиці.

Реформатська вуличка тихенько ховається від мандрівників, хоча і знаходиться в двох кроках від міського ринку. Час тут зупинився перед плином століть і гостям міста, які випадково забрели на Реформатську, важко повірити, що всього в кварталі від неї вирує життям XXI сторіччя. Але ще затишно в тіні триповерхових кам’яниць сховалася невелика церковка святого Казимира Королевича. Ця історична особистість, син знаменитого короля Казимира VI Ягеллончика, онук славетного короля Владислава Ягайла, покровитель польської та литовської молоді був фігурою одіозною.

Володіючи іскрометним розумом і видатними здібностями, Казимир Королевич отримав блискучу на той час освіту у самого Яна Длугоша — професора теології і за сумісництвом краківського єпископа. Будучи у віці 13 років, Казимир Королевич повів величезне військо (12000 солдатів) на Угорщину, щоб повернути собі королівську корону. На жаль, або — на щастя, похід не вдався і Казимир, ретельно продумавши наслідки продовження війни, все ж таки вирішив відмовитися від посягання на угорські землі.

Час правління Казимира Королевича дійсно відрізнявся неординарною інтелігенцією, гуманною ощадливістю та церковною справедливістю. Але королівська корона не принесла Казимиру щастя. Він захворів на туберкульоз і вирушив з Радома, де знаходилася його резиденція, в улюблену Литву. Там Королевич веде аскетичний спосіб життя, проводячи весь свій час у молитвах і покаянні. У віці 25-ти років, Королевич Казимир помирає, оточений ореолом святості і благочестя.

Таємничий Краків

Таємничий Краків

Скромна краківська церковця напевно сподобалася б Казимиру Королевичу. Вона побудована в 1666 році в характерному францисканському стилі. Над головним входом в храм висить ікона покровителя, а якщо подивитися трохи далі вздовж стіни костелу, то можна помітити невеликий дзвіночок під дерев’яним дахом, в який дзвонять, якщо вмирає хтось з близьких.

До склепів, власне, доступ закритий. Більше того — вони навіть не позначаються в туристичних путівниках. Це можна пояснити не тільки забезпеченням спокою померлих, а й захистом специфічної атмосфери, що панувала в підземних печерах. І тільки два рази на рік, 2 і 3 листопада (у період поминального тижня) крипти відкриваються для тих небагатьох відвідувачів, які знають про їх існування.

Секрет такої ідеальної природної муміфікації останків без використання будь-яких хімічних засобів, пояснюється виключно мікрокліматом печер. Однак, як цей самий мікроклімат не змінюється з плином часу (перші поховання в криптах датуються 1667 роком), і чому монахи-францисканці обрали саме це місце для будівництва свого храму — залишається загадкою.

Більшість поховань знаходяться під головним нефом храму. Пара кроків у низ — і перед вами відкривається таємнича сторінка польської історії. Тут поховані представники наймогутніших сімей Польщі. Згідно монастирським записам, всього в підземеллях поховано 730 світських і 250 церковних осіб.

Таємничий Краків

Таємничий Краків

Таємничий Краків

Таємничий Краків

Всього близько півсотні муміфікованих останків виставлені на публічний показ. Під скляними кришками трун лежать шановані знамениті діячі Речі Посполитої. Лежать у своїх розкішних шатах, які, за всіма законами жанру, давно повинні б були перетворитися на жменьку пилу. А ось мумії ченців і священиків лежать просто на піску і каменях, прикриті тільки своїми чернечими рясами. Дивно, але через стільки років можна розглядати колір волосся і навіть вираз обличчя. У кожного з цих покійних є своя історія, не менш дивна, ніж їх чарівне збереження.

Одна з небагатьох жінок, похованих у склепі — Даніела Скальська. Вона з’явилася в монастирі францисканців невідомо звідки і багато років займалася прибиранням і чищенням чернечих убрань. І тільки перед смертю, в 1864 році, Даніела зізналася, що походить із дуже багатого та відомого роду.

Поруч з нею, в повному обмундируванні, спочиває наполеонівський солдат. У 1812 році він, смертельно поранений, постукав у ворота монастиря. Ченці прийняли його і довго лікували, але він все ж відійшов в інший світ. Подейкують, що саме цей солдат і став причиною приходу Даніели Скальської в монастир. За легендою, вона була закохана в солдата до безпам’ятства і навіть після його смерті не змогла піти від коханого.

Таємничий Краків

Таємничий Краків

Не далеко від них в скляній труні лежить молода красива дівчина у шлюбній сукні. Її історія — дуже трагічна. Юна красуня була отруєна власним батьком в день весілля. Чому? А тому, що багата красуня полюбила бідного ремісника і завагітніла від нього. Батько, зціпивши зуби, на весілля погодився, але все ж не зміг винести такої ганьби на шляхетський рід, і отруїв власну дочку разом з ненародженою дитиною.

Правда це, чи просто красиві несамовиті легенди — не знає ніхто. Ченці ретельно стежили за конфіденційністю своїх незвичайних «клієнтів». А тепер цим займається Реформатська вуличка — місце, де час зупинився.

Статті по темі:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

93 in 0,669