Відпочинок у Європі

Словінський національний парк

Словінський національний парк (пол. Słowiński Park Narodowy) — національний парк в Польщі, на побережжі Балтійського моря. Заснований в 1966 році. Озера, рухомі дюни, приморський бір, заболочений сосновий ліс. Місце гніздування і зупинки птахів в період міграцій.

Словінський національний парк. Дюни

Словінський національний парк. Дюни

Словінський національний парк знаходиться в центрі Польщі, на узбережжі Балтійського моря, між містами Леба і Рови. Назва парку походить від назви одного з племен кашубів – словінці. Це були слов’яни, що жили в тій місцевості приблизно до кінця Другої світової війни.

Парк був відкритий в 1967 році, а в 1977 році він був названий Світовим заповідником біосфери. Парк займає територію площею 18618 гектарів, більше половини якої припадає на водойми.

Частину території займають ліси (25 відсотків), піщані пляжі і дюни (5 відсотків), болота і пустищі (8 відсотків), а також луки і пасовища (8 відсотків).

Словінський національний парк. Ліси

Словінський національний парк. Ліси

У минулому, територія парку була затокою Балтійського моря, але діяльністю моря були створені піщані дюни, які відокремили затоку від моря. Дюни повільно рухаються, зі швидкістю від 3 до 10 метрів на рік, деякі з них досить високі (до 30 м). Вища точка парку – Rowokol (115 м) являє собою відмінний спостережний пункт.

Озера, а також малі та великі річки можна побачити на всій території парку, де існують основні види ландшафту – дюни і соснові ліси. В умовах такого контрастного поєднання виростає 900 видів судинних рослин, у тому числі й орхідеї.

Пісколюб у Словінському національному парку

Пісколюб у Словінському національному парку

Одна з найбільш витривалих та екологічно корисних рослин – піщаний очерет, званий також пісколюбом. Рослина-першопроходець – пісколюб зазвичай починає процес завоювання дюн. Її лускате підземне стебло тягнеться в піску на відстань до 13 метрів, і від нього на поверхню землі виходять паростки, що утворюють пучки трави. Таким чином, пісколюб поступово закріплює дюни, дозволяючи іншим рослинам пускати в них коріння і рости.

Оскільки маршрут багатьох перелітних птахів проходить через Словінський національний парк, там можна зустріти величезну безліч пернатих. Близько 260 їх видів – що складає приблизно 70 відсотків усіх видів птахів, що мешкають у Польщі, – або влаштувалися в парку, або зупиняються там під час міграції.

Серед водоплавних птахів там мешкають чайка звичайна, річкова крячок, поганки, сірі качки, лебеді і крохалі – птахи з сімейства качиних, легко пізнавані по загостреним чубчикам. Ще там мешкають пугачі, беркути, малі плямисті підорлики, а також орлани і ворони.

Словінський національний парк. Болота

Словінський національний парк. Болота

Якщо у вас гостре око і ви зумієте безшумно підійти, ви можете поспостерігати за деякими ссавцями, що живуть у парку, наприклад за благородними оленями, косулями, кабанами, зайцями та родичами лисиць – єнотовидними собаками.

Піші прогулянки – єдиний дозволений тут вид туризму. Для цього в парку є безліч пішохідних доріжок, загальна довжина яких становить 140 кілометрів. Проходячи по них, можна побачити все розмаїття місцевого ландшафту: хвойні ліси, сірі дюни, луки, пустища, болота, озера зі спеціальними оглядовими майданчиками і баштами, а також білі дюни, прибережні дюни і, звичайно ж, кілометри білих піщаних пляжів.

Ті, хто приїжджає сюди восени або взимку, можуть також побачити унікальне видовище: як сильні вітри піднімають з гребенів дюн в повітря вихори піску, що нагадують піну хвиль. Такі дюни називають летючими. Це незвичайне явище супроводжується своєрідною музикою: мільйони піщинок з силою труться одна об одну, створюючи враження, що дюни гудуть, або співають.

Краса парку і вражаюче розмаїття живої природи щорічно приваблюють сюди майже 800 000 відвідувачів. Безсумнівно, багато любителів природи з усього світу раді сховатися тут від міської суєти, і в безмовності лісу вони знаходять цілющий бальзам для втомленої душі.

Статті по темі:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

93 in 0,707