Відпочинок у Європі

Новий Рік у Чехії

Хто не мріє зустріти Новий рік якось по-особливому, наприклад, у стінах середньовічного замку, біля величезного палаючого каміна, вбравшись в пишні костюми.

Новий Рік у Чехії

Новий Рік у Чехії

Якщо Ви мрієте зустріти Новий рік у Чехії, не сумнівайтеся, є всі умови для здійснення Вашої мрії. Якщо вам хочеться опинитися на свята в горах — ласкаво просимо на чеські гірськолижні курорти.

Також відмінний варіант для тих, хто цінує чарівність маленьких міст — відправитися на Новий Рік до Чехії, а саме в Карлові Вари, де навіть у Хрещенські морози люди купаються у відкритих термальних джерелах. А можна провести новорічну подорож у Чехії в Стобашенній Празі, що овіяна легендами.

Новий Рік у Чехії, а точніше передсвяткова суєта, починається тут вже 5 грудня, коли, за повір’ям, Святий Миколай у супроводі ангела і демона відвідує сім’ї, в яких є маленькі діти.

І з цього дня до 24 грудня місто перетворюється на величезний ярмарок: скрізь проводяться різдвяні розпродажі, рікою ллється глінтвейн і грог, вулицями гуляють ряджені і зазивали.

А де ж ще зустріти Новий Рік, як не на вулицях Праги, де іграшками та гірляндами розквітають зелені красуні, що ростуть і дорослішають рік від року «на корені». У деяких будинків — не тільки ялинки, але і ялиці з довгими м’якими голками або невеликі пухнасті сосонки… Ялинки на Новий Рік, в Чехії стали наряджати в дворянських сім’ях і в костелах в XVII столітті, в XIX столітті вони поширилися повсюдно.

Другий, більш давній, символ зимових свят у Чехії, немов спеціально створений для дітей — Бетлем, «Вифлеєм», різдвяний вертеп — лялькова сценка народження Ісуса.

Карлів Міст. Чехія

Карлів Міст. Чехія

Багато вікон прикрашає ця мініатюрна композиція з іграшковими волхвами, Марією, немовлям, осликом і волом. Фігурки ліплять з пластиліну і солоного тіста, склеюють з соломки, шиють з різнокольорових клаптиків, вирізають з дерева чи паперу. Можна купити готовий Бетлем, але навряд чи він буде оригінальним. Таким бетлемом в Чехії навряд чи можна здивувати — настільки багато їх тут, різноманітних і неповторних.

У місті Карлштейн, наприклад, існує величезний музей вифлеємських вертепів. Напередодні Різдва і на канікулах після нього сюди спрямовуються сімейні та шкільні екскурсійні групи — подивитися у дії «королівський механічний вертеп» площею в 80 квадратних метрів, де крім королів — волхвів розміщені і фігури відомих чеських правителів, починаючи від святого Вацлава.

Зарубіжні відвідувачі, на жаль, приїжджають в Карлштейн частіше влітку, ніж взимку — але ж в той час у музеї немає вертепів з пряників власної випічки, які привозять сюди з усіх кінців країни, і не звучать красиві чеські різдвяні колядки…

Найбільш відомий Новорічний бетлем Томаша Кризи, він складається з 1756 фігурок і знаходиться в музеї в місті Йіндржіх Градец. Через свої розміри і кількість деталей він занесений в книгу рекордів Гінесса. Найбільш незвичайний по конструкції вертеп світу теж знаходиться в Чехії. Він стоїть в Тршебеховіце-під-Ореб, що неподалік від обласного центру Градец Кралове.

Ідея побудувати найбільший вертеп в світі з’явилася понад сто років тому у тршебеховіцького обивателя Йозефа Пробошта. Разом з місцевим різьбярем Йозефом Капуціаном він почав майструвати величезні дерев’яні ясла і виготовляти фігурки біблійних персонажів, зразками для яких служили ілюстрації до чеської Біблії і гравюри з італійських книг епохи Відродження. Закінчивши першу серію фігур, майстри почали малювати сусідів — шевців, кравців, сідельників…

Щоб десятки фігурок бетлему прийшли в рух, чимало потрудився механік. Використовуючи свій багатий досвід роботи з млиновими механізмами, він виготовив з дерева безліч шестерень, важелів і валів, з’єднав їх в хитромудру систему передач, яка приводилася в рух обертанням колеса з ручкою.

За винятком деяких деталей для створення вертепу було використано лише дерево. Оригінальний ручний привід з важелем пізніше був замінений малим електричним мотором.

Живі герої бетлему — овечки, лама, ослик гуляють в загоні на Староміській площі Праги, де навколо кипить весела передсвяткова торгівля.

Староміська площа. Чехія

Староміська площа. Чехія

Тут же, як і на інших площах Чехії, зростають лави сувенірних лотків, завалених фігурними свічками і богемським склом, керамічними іграшками, дерев’яними ляльками і мідними дзвіночками. Тут стоять і великі дерев’яні ящики з назвою: «Пошта Ісусу» — подарунки чеським дітям приносить не тільки святий Мікулаш, а й маленький Ежишек (Ježišek — зменшувальне від Ježiš).

Чехам не надто сподобалося німецьке ім’я Christkind (дитя-Ісус), і вони замінили його ласкавим Ежішком або Езулатко — так звуть саму знамениту чеську статуетку Немовляти. Ця фігурка потрапила до Чехії з Іспанії в якості весільного подарунка, а в 1628 році княгиня Лобковіцова передала її в дар празькому костелу на Градчанах.

У Різдвяну ніч потрапити в цей костел майже неможливо, місця потрібно займати заздалегідь — адже фігурка Езулатка вшановується як чудотворна.

Ще один символ Різдва і Нового року у Чехії — короп на святковому столі — здавалося б, не має відношення до дитячих радощів і переживань. Але як би не так! Вранці 25 грудня на набережних Влтави люди збираються цілими сім’ями, вони приносять акваріуми, відра, пакети з водою — там плавають живі коропи.

Напередодні Різдва рибин приносять додому, пускають у ванну, годують крихтами, а на святковий стіл виставляють прямо в тазику або акваріумі. Звичайно, в Різдво короп має бути на кожному столі — але ж ніде не уточнюється, в якому саме вигляді.

31 грудня, напередодні Нового року в Чехії, жителі виходять зі своїх будинків і піднімають келихи з шампанським у світлі нічних феєрверків. Всі бари, ресторани, дискотеки і розважальні центри відкриті до ранку, всюди звучить жива музика.

Святковий настрій у чехів з’являється ще на самому початку грудня. Передсвяткова суєта починається тут вже 5 грудня, і до 24 грудня місто перетворюється на величезний ярмарок.

6 грудня у Чехії настає день Святого Мікулаша (або Святого Миколая, що нам ближче і зрозуміліше). Мікулаш був покровителем моряків і захисником дітей, тому в цей день прийнято влаштовувати дитячі ранки.

А ряджені в образі Мікулаша, Єпископа, Ангела та Чорта ходять у цей день по вулицях міст і сіл і запитують у діток, чи добре вони вели себе в цьому році? Той, хто вів себе добре, отримує від Мікулаша солодощі. А тому, хто пустував, дається рік на виправлення.

На Карловому мосту люди шикуються в чергу, щоб доторкнутися до однієї із статуй і загадати бажання, яке неодмінно здійсниться.

Новий рік у Празі — це знамените «Печене коліно », гарячий глінтвейн і веселе святкування до ранку. Можна піти в ресторан, відзначити в готелі або, як роблять багато туристів і місцевих жителів, відзначати свято на вулиці.

Слід зазначити, що, 31 грудня настає день Святого Сильвестра, він же Новий рік. Чехи виходять на вулицю, купують у новорічній лавці келих грогу або сваржак — глінтвейн по-чеськи — і веселяться від душі, адже Новий рік у Чехії — свято веселощів!

Якщо вам потрібна туристична віза для новорічної подорожі у Чехію, звертайтесь до нас за допомогою

Статті по темі:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

101 in 0,774