Відпочинок у Європі

Що таке Карта поляка?

Що таке Карта поляка?

Що таке Карта поляка?

Розраховувати на отримання Карти поляка  можуть люди, які мають польське походження. Від громадян України та вихідців з інших країн пострадянського простору, які бажають оформити цей документ, потрібно підтвердження того, що:

 • їх батьки, дід або бабка, прадід і прабабуся були поляками або громадянами Польщі (необхідно представити офіційні документи)
 • вони володіють польською мовою (достатній рівень: базовий) і вважають її рідною
 • вони знають історію Польщі, а також підтримують звичаї і традиції польського народу

Карти поляка почали видавати іноземцям в 2008 році. За 7 років на території країн пострадянського простору документ, який підтверджує польське походження, отримали понад 160 000 чоловік. Найбільше число володарів карти поляка — вихідці з Білорусі (понад 76 000 чоловік) і України (понад 70 000), а також громадяни Литви (близько 6 000 осіб).

Привілеї власників Карти Поляка

Іноземні громадяни, які отримали Карту поляка, отримують такі привілеї:

 • можливість легального працевлаштування в Польщі (щоб влаштуватися на роботу їм не потрібно отримувати дозвіл)
 • ведення підприємницької діяльності нарівні з польськими громадянами
 • можливість використання безкоштовної медичної допомоги на тих же підставах, що і поляки
 • доступ до отримання безкоштовної середньої і вищої освіти на тих же умовах, що і громадяни РП, а також можливість отримання регулярної фінансової допомоги у вигляді стипендіальних виплат призначених для іноземців, які навчаються в Польщі
 • оформлення довгострокової візи (безкоштовно), що надає право перетину польського кордону
 • можливість отримання в першочерговому порядку фінансової допомоги, призначеної для підтримки поляків за кордоном
 • отримання пільг у вигляді 37% знижки на поїздки в залізничному транспорті
 • безкоштовне відвідування музеїв

Новий законопроект про Карту Поляка

На початку січня поточного року на розсуд Польського Сейму був представлений новий законопроект про Карту Поляка. Ініціатором і автором закону про Карту поляка став Міхал Дворчік — керівник сеймової Комісії зі зв’язків з поляками за кордоном. Представники всіх партій висловили одностайність, проголосувавши за ухвалення цього документа.

Питання внесення змін було піднято ще в кінці 2014 року. Активність громадських організацій і законодавців до цього питання була викликана підвищенням уваги до проблем українців з польським корінням, які проживали і проживають на території Донбаського регіону. Європейські міграційні проблеми, які боляче вдарили по країнах ЄС в 2015 році, також підштовхнули владу Польщі до прийняття змін до закону, який регулює видачу Карти Поляка.

Лояльність на співбесіді

Раніше для того, щоб отримати Карту поляка, треба було пройти співбесіду з консулом, питання якого іноді були дуже складні, та вимагали докладної відповіді. До того ж однією з найважливіших умов позитивного вирішення питання було знання польської мови. Зараз ведуться переговори з польським МЗС про оптимально спрощений підхід до вимог отримання Карти Поляка.

Зокрема, мова йде про більш лояльне ставлення до претендентів: певні недоліки знання польської мови або її розуміння не повинні ставати причиною відмови, так як не всі бажаючі отримати зазначений документ мають можливість в своїй країні вивчати польську мову і знайомитися з культурою Польщі.

Які додаткові привілеї будуть у власників Карти Поляка

З урахуванням прийдешніх змін, які будуть внесені в закон в 2016 році, володар Карти поляка:

 • Отримає право безкоштовного оформлення дозволу на проживання в РП. Головний «плюс» в тому, що через рік перебування в Польщі людина автоматично зможе отримати польське громадянство.
 • Особам польського походження, у яких є Карта поляка, в разі надзвичайних ситуацій (наприклад, жителям Донбасу) будуть дані практично ті ж права, що і громадянам Польщі. В тому числі, вони зможуть розраховувати на отримання матеріальної допомоги від польської влади.
 • Крім того, передбачається можливість часткової оплати урядом власникам Карти поляка курсу польської мови, а також курсу підвищення кваліфікації.
 • Також, планується отримання державних знижок, наприклад, при оформленні віз, отримання посвідки на проживання і при укладанні іпотечних договорів.

Статті по темі:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

93 in 0,644