
Що таке Карта поляка?
Розраховувати на отримання Карти поляка можуть люди, які мають польське походження. Від громадян України та вихідців з інших країн пострадянського простору, які бажають оформити цей документ, потрібно підтвердження того, що:
- їх батьки, дід або бабка, прадід і прабабуся були поляками або громадянами Польщі (необхідно представити офіційні документи)
- вони володіють польською мовою (достатній рівень: базовий) і вважають її рідною
- вони знають історію Польщі, а також підтримують звичаї і традиції польського народу
Карти поляка почали видавати іноземцям в 2008 році. За 7 років на території країн пострадянського простору документ, який підтверджує польське походження, отримали понад 160 000 чоловік. Найбільше число володарів карти поляка — вихідці з Білорусі (понад 76 000 чоловік) і України (понад 70 000), а також громадяни Литви (близько 6 000 осіб).
Привілеї власників Карти Поляка
Іноземні громадяни, які отримали Карту поляка, отримують такі привілеї:
- можливість легального працевлаштування в Польщі (щоб влаштуватися на роботу їм не потрібно отримувати дозвіл)
- ведення підприємницької діяльності нарівні з польськими громадянами
- можливість використання безкоштовної медичної допомоги на тих же підставах, що і поляки
- доступ до отримання безкоштовної середньої і вищої освіти на тих же умовах, що і громадяни РП, а також можливість отримання регулярної фінансової допомоги у вигляді стипендіальних виплат призначених для іноземців, які навчаються в Польщі
- оформлення довгострокової візи (безкоштовно), що надає право перетину польського кордону
- можливість отримання в першочерговому порядку фінансової допомоги, призначеної для підтримки поляків за кордоном
- отримання пільг у вигляді 37% знижки на поїздки в залізничному транспорті
- безкоштовне відвідування музеїв
Новий законопроект про Карту Поляка
На початку січня поточного року на розсуд Польського Сейму був представлений новий законопроект про Карту Поляка. Ініціатором і автором закону про Карту поляка став Міхал Дворчік — керівник сеймової Комісії зі зв’язків з поляками за кордоном. Представники всіх партій висловили одностайність, проголосувавши за ухвалення цього документа.
Питання внесення змін було піднято ще в кінці 2014 року. Активність громадських організацій і законодавців до цього питання була викликана підвищенням уваги до проблем українців з польським корінням, які проживали і проживають на території Донбаського регіону. Європейські міграційні проблеми, які боляче вдарили по країнах ЄС в 2015 році, також підштовхнули владу Польщі до прийняття змін до закону, який регулює видачу Карти Поляка.
Лояльність на співбесіді
Раніше для того, щоб отримати Карту поляка, треба було пройти співбесіду з консулом, питання якого іноді були дуже складні, та вимагали докладної відповіді. До того ж однією з найважливіших умов позитивного вирішення питання було знання польської мови. Зараз ведуться переговори з польським МЗС про оптимально спрощений підхід до вимог отримання Карти Поляка.
Зокрема, мова йде про більш лояльне ставлення до претендентів: певні недоліки знання польської мови або її розуміння не повинні ставати причиною відмови, так як не всі бажаючі отримати зазначений документ мають можливість в своїй країні вивчати польську мову і знайомитися з культурою Польщі.
Які додаткові привілеї будуть у власників Карти Поляка
З урахуванням прийдешніх змін, які будуть внесені в закон в 2016 році, володар Карти поляка:
- Отримає право безкоштовного оформлення дозволу на проживання в РП. Головний «плюс» в тому, що через рік перебування в Польщі людина автоматично зможе отримати польське громадянство.
- Особам польського походження, у яких є Карта поляка, в разі надзвичайних ситуацій (наприклад, жителям Донбасу) будуть дані практично ті ж права, що і громадянам Польщі. В тому числі, вони зможуть розраховувати на отримання матеріальної допомоги від польської влади.
- Крім того, передбачається можливість часткової оплати урядом власникам Карти поляка курсу польської мови, а також курсу підвищення кваліфікації.
- Також, планується отримання державних знижок, наприклад, при оформленні віз, отримання посвідки на проживання і при укладанні іпотечних договорів.
Добавить комментарий