Відпочинок у Європі

Ельблонгський канал

Ельблонгський канал (пол. Kanał Elbląski)- судноплавний шлях між стихіями землі і води. Поруч з містом Ельблонгом, розташованому поблизу кордону з Калінінградською областю Росії, проходить Ельблонгський канал. Цей рукотворний водний шлях є одним з найдовших у Європі, його довжина становить 151 кілометр разом з розгалуженнями. Ельблонгський канал зв’язує Ілавсько-Острудське поозер’я з Віслінською затокою і Балтійським морем.

Ельблонгський канал

Ельблонгський канал

Спорудження по праву вважається дивом інженерної думки не тільки через свою протяжності, але й тому, що судна пересуваються по каналу як по воді, так і по суші. Щоб подолати деякі ділянки каналу з великим перепадом в рівнях води, була розроблена система суднопідіймачів, які з легкістю перевозять пароплави з водойми у водойму.

Ельблонгський канал

Ельблонгський канал

Вся гідросистема справно працює ось вже 150 років. Землі, на яких побудований Ельблонгський канал, увійшли до складу Польщі порівняно недавно — в 1945 році, за підсумками Потсдамської конференції. У німців виникала ідея з’єднати озера Мазурського воєводства з Балтійським морем, але через перепад висот (до 100 м) було неможливо побудувати шлюзи.

Ельблонгський канал

Ельблонгський канал

Автором оригінальної ідеї став прусський інженер Якоб Георг Штенке. Натхненний канадськими конструкціями, де підйомники замінюють шлюзи, Штенке запропонував використовувати енергію води для транспортування судів. Однак прусська влада не відразу оцінили його проект. Більше 20 років інженер чекав втілення в життя своїх планів, і лише в 1848 році німці приступили до будівництва каналу.

Ельблонгський канал

Ельблонгський канал

Штенке вдалося заручитися підтримкою Фрідріха Вільгельма I, використовуючи той аргумент, що гідросистема буде унікальною. У 1852 році по каналу проплив перший пароплав, а в 1860 році були завершені будівельні роботи на прилеглих озерах.

Ельблонгський канал

Ельблонгський канал

По каналу німці переправляли деревину з лісів Вармії в порт Ельбльонга, а звідти, через Віслінську затоку товари транспортувалися за кордон.

Механізм Ельблонгський каналу

На короткій ділянці каналу (9,6 км) кораблі піднімаються і опускаються на інший рівень води не за допомогою шлюзів, а на платформах з колесами. Система з п’яти возів (суднопідіймачів) працює на воді.

Ельблонгський канал

Ельблонгський канал

Підйомники приводяться в рух важелем, що обертається силою падаючої води. Цей гідравлічний механізм функціонує з часів побудови каналу. Вози піднімаються з води і по рейках доставляють судно наверх. На кожному возі перепад висот сягає 25 метрів.

Ельблонгський канал

Ельблонгський канал

Ельблонгський канал — туристичний атракціон Польщі

Перші туристичні рейси по каналу почали організовувати незадовго до Першої світової війни. Сьогодні кожен турист має можливість переправитися з одного озера в інше по суші, милуючись навколишніми пейзажами, лебедями і чайками. Нижні ділянки каналу проходять по озеру Дружно, порослого білими ліліями.

Ельблонгський канал - туристичний атракціон Польщі

Ельблонгський канал — туристичний атракціон Польщі

Альтернативою круїзу по каналу може стати не менш захоплююча подорож на байдарках. Річкові траси Польщі оснащені спеціальними покажчиками, що повідомляють про перепони і про найближчі місцях ночівлі. Неодмінно варто зробити зупинку в крихітному містечку Ельблонг, де затишні кав’ярні сусідять з готичними будівлями, костелами і міськими укріпленнями XIV століття.

Статті по темі:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

96 in 0,783