Відпочинок у Європі

Сир у Польщі видобували ще 7000 років тому

Вчені виявили, що сир у Польщі не тільки давній, а ще і древній продукт. Адже сир на територіях сучасної Польщі виробляли вже 7000 років тому. Метод зберігся і до наших днів.

Сир у Польщі видобували ще 7000 років тому

Сир у Польщі видобували ще 7000 років тому

За інформацією видання Nature, до такого висновку прийшли вчені, вивчивши залишки незвичайного глиняного посуду, що витягнули з землі археологи недалеко від Смульська, Меховіце та інших населених пунктів на Куявах (Куявсько-Поморське воєводство).

У дослідженнях брали участь вчені з Польської академії наук, Етнографічного музею в Лодзі, Прінстонського університету США, Брістольського університету Великобританії та Археологічного музею в Познані.

Створена наукова група, вивчивши зразки кераміки, знайденої на куявських землях, дійшла висновку, що посуд цей служив специфічному процесу приготування їжі. Справа в тому, що черепки, як передбачається, глечика, були суцільно поцятковані рукотворними отворами. Отвори ці покривали посудину рівномірно по всій поверхні, що робило його непридатним для зберігання і транспортування продуктів.

Термічна обробка теж відпадала. У процесі дослідження була висунута теорія, що даний посудину міг бути використаний як сита для видалення води з продукту, який мав бути приготований.

Дотримуючись цієї гіпотези, учені досліджували стінки передбачуваного посуду на предмет наявності залишків слідів харчових продуктів. Шлях виявився вірним. Їм вдалося встановити, що в посудині містилося молоко. На черепках, знайдених в різних місцях, були виявлені сліди молочного жиру. Це наштовхнуло вчених на думку, що посуд був використаний для сепарації молочної сироватки в процесі приготування сиру або домашнього сиру.

Врахували і той факт, що залишки посудин, що були знайдені в Куявському регіоні, що є центром скупчення най родючіших земель Польщі. За даними фахівців, перші землероби почали освоювати ці райони вже 5500 років до нашої ери.

Обробіток землі найтіснішим чином пов’язано з вмістом домашньої худоби. Відомо, що молоко в раціоні людини завжди відігравало особливо важливу роль. На заході Туреччини і в Лівії археологи знаходили посудини зі слідами молока, датовані VIII тисячоліттям до нашої ери. Але, на відміну від знайдених на Куявах, у згаданих судинах ніяких отворів, схожих на сито, не було. А значить, молоко в них просто зберігалося. Причому, через свої властивості явно недовго.

Куявські черепки проливають світло на ширшу, ніж може здатися на перший погляд, проблему — тему інновації.

Технологія переробки молока в сири дає якісно новий рівень в питанні транспортування та зберігання цього швидкопсувного продукту. Це означає, що ті, хто навчився переробляти молоко в сир, додали потужний імпульс розвитку молочного господарства, а заодно і торгівлі. Також це вплинуло і на харчові пристрасті.

У ферментованому стані продукти з молока довше залишаються придатними для вживання і надають навіть більш благотворний вплив на організм, ніж молоко в чистому його вигляді. Білок, що міститься в молоці, краще засвоюється організмом, якщо він знаходиться у вигляді кисломолочних продуктів. Напевно це позитивно вплинуло і на розвиток людини того часу. Найцікавіше полягає в тому, що, виходить, технологія виробництва домашнього сиру не зазнала істотних змін за 7 тисячоліть і дійшла до нас у майже первозданному вигляді.

Статті по темі:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

93 in 0,736