Відпочинок у Європі

Чеський гранат

Чеський гранат

Чеський гранат

«Піроп, або чеський гранат, відрізняється чудовим, темно-криваво-червоним кольором. Він абсолютно чистий і прозорий. Чеський гранат — єдиний вид каменю, позбавлений домішок і плям ». — Макс Бауер, мінералог (1909 рік).

Чеським гранатом називають піроп — різновид граната (з магнієм і алюмінієм у складі), який насичений темно-червоним кольором. Піропи знаходили на території Чехії вже більше тисячі років тому, але вони є і в інших місцях, наприклад, у Південній Африці, в якутських алмазних трубках, в Бразилії. Однак довгий час Чехія була першим і єдиним джерелом піропу в Європі, який став національним каменем цієї країни.

Чеський гранат не може похвалитися великими розмірами, зате відрізняється достатком і чистотою, а колір його став еталоном, з яким порівнюють інші червоні гранати. Чеські піропи мають чистий червоний колір, тоді як піропи з інших родовищ можуть мати коричневий чи фіолетовий відтінок.

Легендарний чеський гранат

Легендарний чеський гранат

Немов гарячі вуглинки виблискують зернинки піропу (від грец. Pyropоs — подібний вогню), а якщо їх огранити і суцільним полотном каменів закрити метал, то така дорогоцінна прикраса горить вогнем, немов багаття. Недарма в старих чеських легендах гранат називався «іскрик». А такий особливий вигляд прикрас, в якому камінь переважає над металом, характерний для виробів чеської фірми «Гранат» міста Турнов — «батьківщини» чеського граната. Але все почалося набагато раніше.

Археологічні знахідки на території Чехії показують, що гранат був відомий ще до нашої ери. Найстаріші відомі прикраси з гранатом належать до X-XI століть; це бронзові розети, знайдені в 1900 році в церковному дворі містечка Требніц. В архівних інвентарних записах Собору святого Вітта у Празі, відносяться до XV століття, значаться єпископські персні з гранатом і хрести, які зазвичай носили городяни.

Чеський гранат

Чеський гранат

Чеський гранат поступово набирає популярність в епоху готики — в XIII-XV століттях. Одна з найвідоміших прикрас, що відносяться до цього часу, — так званий Елішкин пояс, або пояс королеви Єлизавети Померанської (Елішка по-чеськи Єлизавета), останньої дружини Карла IV, при якому Чехія досягла небувалого розквіту; цей період (XIV століття) у її історії називають «золотим віком». Прикрасу виставлено в Музеї східній Богемії міста Градець-Кралов.

У готичній традиції було прийнято прикрашати гранатами і предмети церковного вжитку, наприклад, келихи-кубки. Перша письмова згадка про чеський піроп зустрічається у Георгія Агріколи в 1546 році, який називає його «гранатус» і «карфагенський карбункул» (carchedonius carbunculus). Німецький учений Агрікола вважається одним із батьків мінералогії, він систематизував знання про метали і мінерали, і ця класифікація зберігалася аж до XVIII століття.

Чеський гранат

Чеський гранат

Самою знаменною подією в історії чеського граната в Середньовіччі є, звичайно, виділення його як окремого різновиду і присвоєння йому самостійного назви: «granati bohemiči» — богемський гранат.

Богемія і Моравія — дві історичні області Чехії, які, власне, і займають всю територію країни: Богемія — захід, Моравія — схід. Якраз на півночі Богемії, на північний захід від Праги, і знаходяться поклади чеських гранатів. У ті часи район видобутку гранатів охоплював район Чеського середньогір’я з містами Требніц, Подседліце, Тепліце, Длажковичі, Меруніци (на захід від великого міста Ловосічі). І вже в цей час з’являються перші імітації чеських гранатів зі скла.

Друга половина XVI і початок XVII століття — час правління короля Рудольфа II і пік популярності чеського граната. При дворі Рудольфа II працювали найвідоміші люди свого часу: астрономи Йоганн Кеплер і Тіхо Браге, художник Джузеппе Арчимбольдо, медики Міхаель Майєр і Ансельм Боецій де Боот. У Середні століття астрономія ще відокремлювалася від астрології, хімія, фізика, математика — від магії, і навіть серйозні з сучасної точки зору вчені займалися алхімією і пошуком філософського каменю, здатного будь-яку речовину звертати в золото.

Чеський гранат

Чеський гранат

Саме де Боот, лікар і алхімік, і привласнив в 1609 році чеському гранату окрему назву. Він писав: «В околицях курорту Тепліц, недалеко від річки Ельби і міста Білина, зустрічаються ці камені; вони більш шляхетні навіть, ніж східні. Частково це походить від того, що вони не бояться вогню і як би подібні справжньому палаючому вугіллю.

Селяни знаходять їх розсіяними на полях, без будь-якої материнської породи, у вигляді піску або зерен, і несуть їх до Праги для продажу … У них такий достаток червоного, що вони здаються чорними, якщо їх знизу не видовбати або підкласти срібною платівкою.

Коли їх збирають на полі, вони з зовнішнього боку здаються чорними, так що їх червоний колір, і то в слабкому ступені, можна підмітити, лише коли дивишся через них на яскраве світло … Богемський гранат може вважатися безсмертним, і його можна порівнювати тільки з алмазом або чистим золотом ».

Дійсно, чеський гранат має унікальні властивості:

 • По-перше, його колір практично однаковий, де б камінь не був знайдений, тоді як піропи з інших країн можуть сильно відрізнятися за кольором навіть у межах одного родовища.
 • По-друге, колір його надзвичайно насичений і густий, чисто-червоний. Індійські гранати були вже добре відомі в Європі, проте вони не могли зрівнятися кольором з чеськими.
 • По-третє, чеський гранат не розчиняється у кислотах, лугах і інших агресивних середовищах; нарешті, він витримує температуру в 1600 градусів, тоді як алмаз згорає вже при 1000 градусах.

Алхіміки, які постійно експериментували з мінералами, встановили, що гранат — єдиний камінь, який може в стійкості зрівнятися з алмазом, тому де Боот дає таку високу оцінку чеському гранату і називає його безсмертним.

Рудольф II заснував Кунсткамеру, в якій є великі збори мінералів з колекцією гранатів. Серед них — найбільший гранат-піроп вагою 9,55 грам і розміром 35х25х18 міліметрів, тобто приблизно з голубине яйце, при тому, що великими вважаються камені завбільшки з горошину.

Чеський гранат

Чеський гранат

Ще до початку епохи Карла IV, в 1324 році, празькими майстрами був складений «Порядок братства» ювелірів, якийсь статут, який регулював права та обов’язки ювелірів Праги, а також встановлював умови доброякісної роботи і тариф, відповідно до якого оцінювалася праця ювеліра. Поступово положення цього статуту Ювелірного братства стали дотримуватися у всій Чехії.

Такий високий розвиток ювелірної справи пояснюється в тому числі багатими покладами золота і срібла; не останню роль у цьому зіграв і чеський гранат, особливо в розвитку турновської школи ювелірів-гранувальників .

Статут поповнювався новими положеннями, а вільне братство виросло в цехову організацію з жорсткими правилами і своїми секретами майстерності. Щоб стати майстром, треба було створити шедевральний витвір; у халтурників і бракоробів вилучали інструменти і товар. Чітко визначалися правила таврування, чистота сплавів і навіть відносини з учнями.

У XV столітті гранати все ще гранували вручну: шліфували, зберігаючи природну форму каменю, потім для цього використовувався обертовий брус, а в XVI столітті, при Рудольфі II, Прага стає європейським центром з обробки дорогоцінних каменів. У цей час у Празі працювало 50 придворних ювелірів і 210 майстрів. Техніка ограновування і шліфовки гранатів зберігалася в суворій таємниці.

На початку XVIII століття імператриця Марія-Терезія своїм указом заборонила вивезення необроблених гранатів з країни і фактично ввела монополію на їх видобуток і обробку, а до цього правом гранувати чеські камені користувалися ювеліри сусідньої Німеччини. І хоча не всі роки ювелірне мистецтво і чеські гранати процвітали — були і війни, і революції, — але були і запаморочливі підйоми в їх історії. Один з них припав на XVIII століття, епоху бароко, яка залишила після себе розкішне церковне начиння, прикрашене гранатами. У соборі святого Миколая в Празі зберігається католицька Монстранція (дароносиця) у вигляді сонця з променями, що розходяться висотою один метр, прикрашена 368 гранатами, 19 алмазами і 135 кристалами гірського кришталю. Вона була виготовлена майстром Яном Меліхар Шиком.

Все XIX століття — період високого і стабільного інтересу до прикрас з чеського граната. Їх носили і прості люди, і члени королівської сім’ї Австро-Угорщини (під владою якої перебувала Чехія); завдяки численним модним курортам, де з’являються магазини з чеськими прикрасами, гранати полюбилися всій Європі. У 1884 році в Турнові (80 км від Праги), який славився своїми гранувальниками, відкривається державна ювелірна школа, перша подібного роду, потім у Празі — художньо-промислова школа і професійне ювелірне училище.

Чеська ювелірна справа процвітає: в народі любили носити підвіски з монетами і медалями, ланцюжки, хрестики, заколки для волосся, гудзики. Люди з вищих верств населення купували гребені-діадеми, намиста, персні, сережки, чотки, в яких гранат часто сусідив з перлами, цитринами, агатом, лазуритом і гірським кришталем.

У 1818 році було засновано Національний музей у Празі, який зібрав величезну колекцію виробів з чеським гранатом, починаючи від поясів V століття з моравського поховання німецького воїна і закінчуючи творами ар-деко і новітніх творів ювеліра Володимира Комняцького.

У цьому ж музеї виставлений знаменитий набір прикрас у стилі ампір, всипаний 448 великими піропами, який подарував закоханий в дев’ятнадцятирічну Ульріку фон Леветцов поет Йоганн Вольфганг фон Гете. Найбільший камінь комплекту має розміри 9,7 х7, 8 міліметрів; в комплекті намисто, два браслети, сережки, кільце і пряжка для пояса. Все б нічого, та тільки Гете в тому далекому 1820 було сімдесят три роки, і ця історія наробила багато шуму.

Взагалі в Чехії кілька музеїв, де є багаті колекцій виробів з гранатами. Крім Національного музею в Празі є Музей граната, Художньо-промисловий музей; в Брно — Моравська галерея, в Карлових Варах — Карловарський музей, в Чеському Крумлові — районний музей, а в Турнові — Музей Чеського раю. Чеський рай — історична область Чехії. У музеї виставлено більше п’ятисот експонатів, найціннішими з яких є сучасні ювелірні прикраси з гранатами, які були виставлені на Міжнародних симпозіумах виробників дорогоцінних прикрас з 1983 по 1996 роки.

Турнов — столиця сучасного чеського гранату. Кооператив художнього виробництва «Гранат» з’явився в результаті об’єднання невеликих приватних фірм ювелірів-ремісників в 1953 році.

Сьогодні «Granát, d.u.v. Turnov »- найбільший виробник прикрас з чеським гранатом, що володіє єдиними родовищами граната, які знаходяться в Подседліце, і власною мережею магазинів. Модельний ряд прикрас включає не тільки сучасні види виробів, а й створені в різних історичних традиціях, і навіть копії колекцій, що випускалися в XIX і на початку XX століття, наприклад, в стилі бароко або ар-деко.

Всі ювелірні вироби створюються вручну. У новій колекції є навіть посуд з гранатом. На ринку існує безліч підробок і імітацій виробів з чеським піропом, тому купувати їх потрібно тільки у фірмових магазинах.

Чеський гранат вважається каменем щастя; святий Ієронім писав, що гранати облагороджують серце і допомагають отримати розташування Бога. Їх рекомендували для лікування душевних «хвороб»: пригніченості, смутку, туги; вважали, що гранат підсилює відвагу, додає життєву силу і бадьорість своєму власникові.

Чеські гранати завжди дарували коханим: імператор Австро-Угорщини Франц-Йосиф подарував хрестик з гранатами молодій дружині Єлизаветі (знаменитої як Сіссі). Такі хрестики носили майже всі дами Чехії та сусідніх країн у XIX столітті, адже вважалося, що гранат притягує щасливу любов. Тепер їх дарують в якості офіційних подарунків державним діячам інших країн — напевно, щоб пробудити сильну любов до Чехії.

Статті по темі:

11 Кментарів до Чеський гранат

 1. Ната:

  Я зараз вiдпочиваю в Празi.Знайшла тут музей чеського гранату на Панська 6.Чудовий музей.Дуже великий вибiр прикрас та прекрасна професiйна обслуга!Всiм рекомендую!!!!

 2. Леся:

  Хочу сказати,що ми також були в музеi гранату.Дуже сподобалися продавцi-ввiчливi,коректнi,доброзичливi.Давно не зустрiчала тако обслуговування в Украiнi!Купили чудовий гарнiтур з чеським гранатом!

 3. Cthutq:

  Скажу Вам так-я рожденный путешественник.Из всех стран,в которых побывал,стараюсь привезти что-то,что мне будет припоминать эту страну.Из Чехии-чешский гранат.
  Зашел в музей граната из любопытства,а ушел с подарками для всей семьи.Очень понравилось обслуживание-нигде не встречал таких хороших продавцов!

 4. Ольга:

  Мне друзья порекомендовали покупать изделия с чешским гранатом в музее на Панска 6 а влтавин-в Крумлове.Я так и сделала-очень понравилось в музее то,что нам там все рассказали о гранатах.Продавцы-профессионалы!В Крумлове-огромный выбор украшений из влтавинов.И я покупала в магазине Mozart Collection

 5. Таня:

  Добрий день, рекомендую всім, магазин чеського граната від фабрики Турнов в Празі на вулиці Панській 6, там великий вибір красивих ювелірних виробів з граната, влтавина, янтаря за доступними ціна.

 6. Катя:

  Привіт всім, вчора гуляли з чоловіком по Празі, і вирішили зайти в магазин-музей на Панській 6, нам дуже сподобалися ювелірні вироби з чеського граната, а ще там є (tax free).

 7. Анна:

  Доброго вечора, нещодавно заходила в магазин чеського граната від фабрики Турнов в Празі на вулиці Панській 6 і купила срібні сережки з чудовим поєднання двох каменів (гранат і влтавин). Я в захваті від великого розмаїття ювелірних виробів які там є. Дуже милі продавці все доступно і цікаво розповіли і показали. Рекомендую!!!

 8. Марина:

  Я перерыла весь интернет, изучила всю информацию о гранате и все-же меня пытались обмануть.Купила экскурсию в Карловы Вары, а тут опаньки-нас к туркам в магазин завозят, кофейком поят , огромные скидки дают!Гид нам всю дорогу протарабила, что только там нужно покупать чешский гранат!Не ведитесь на гида!!!!!Обходите стороной все магазины, куда советуют пойти гиды!
  Магазины в Праге- Панска 1, Длоуга 28 и музей граната Панска6

 9. Надiя:

  Доброго вечора всiм! Я зараз вiдпочиваю в Празi i знайшла тут музей-магазин чеського гранату вiд фабрики Турнов на вулицi Панськiй 6. Дуже великий вибiр прикрас з граната, влтавина. Чудове професiйне обслуговування. Можна оформити Tax free. Рекомендую всiм!!

 10. Олеся:

  Привіт всім, нещодавно з чоловіком гуляли по Празі і випадково побачили музей-магазин чеського граната на Панській 6, дуже хороший магазин. Дізналися багато цікавого про гранат і влтавин, ми були приголомшені цією красою!!!

 11. Віка:

  Добрий день,в Празі є чудовий магазин-музей чеського граната на вулиці Панській 6. Там великий вибір товара, ціни хороші, tax free можна отримати

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

108 in 1,312