Відпочинок у Європі

Сім чудес Польщі

Мода на конкурси з вибору «Семи чудес» не обійшла стороною і Польщу. Польська газета «Річ Посполита» провела опитування з метою виявлення «національної чудової сімки». Підсумки онлайн-голосування, в якому взяли участь близько 82 тис. чоловік, були підведені у вересні 2007 року.

Замок Вавель

Замок Вавель

Звання «дива» удостоєні соляні шахти у Величці, історичний центр Торуня, замок Мальборк, архітектурний комплекс Вавель, Ельблонгський канал, місто Замосць і Старе місто Кракова.

Соляні шахти у Величці

У м. Величка знаходяться найстаріші соляні шахти Європи, де сіль добувають протягом 700 років. У середні століття родовища солі приносили у державну скарбницю понад 30% усіх доходів. Соляні копальні у Величці — це справжнє підземне місто з гротами і озерами.

Соляні шахти у Величці

Соляні шахти у Величці

Камери й зали загальною довжиною 200 км розташовані на глибині від 57 м до 198 м. Головна гордість шахти — каплиці і барельєфи із солі, висічені руками простих шахтарів. Вівтарі, люстри і стіни храмів — всі предмети вирізані з солі.

Проста і сувора палата зі скульптурою астронома присвячена Миколі Копернику, а в розкішній каплиці св. Кінги проводяться урочисті богослужіння. Про угорську королеву Кінгу складена легенда: виходячи заміж за польського короля, вона отримала в посаг одну з соляних шахт в Угорщині. Залишаючи батьківщину, Кінга впустила в цю шахту обручку, і вона нібито повернулося до неї вже в Польщі: шахтарі вирили перстень з-під землі, коли королева під’їжджала до Кракова. З тих пір св. Кінга стала покровителькою соледобитчиків.

Сьогодні копальні у Величці відомі всьому світу і завдяки цілющим властивостям, адже повітря шахт лікує астму. Санаторій, заснований в 1958 році доктором М.Скулимовським неподалік Кракова і діє до цих пір.

Середньовічне місто Торунь

Торунь — невелике містечко в 180 км від Варшави — відоме насамперед тим, що тут народився астроном Микола Коперник. Місто засноване в 1230-х роках лицарями Тевтонського ордена, які побудували замок на березі Вісли. До теперішнього часу від лицарської фортеці залишилися лише руїни.

Середньовічне місто Торунь

Середньовічне місто Торунь

За 700 років у Торуні склався унікальний містобудівний ансамбль, що складається з 200 об’єктів. Планування середньовічного поселення дотепер видно як на долоні: межі охороняє кріпосна стіна, а вузькі звивисті вулички забудовані готичними будівлями — костелами, зерносховищами і кам’яними будинками з черепичними дахами.

Іменем Коперника тут названі будинок-музей, пам’ятник, університет, ліцей, наукова бібліотека і навіть фабрика знаменитих на всю Польщу торуньських пряників.

Замок Мальборк (Марієнбург) у Польщі

Своїми розмірами і популярністю замок Мальборк зобов’язаний події 1308 року — сюди з Венеції була перенесена резиденція великого магістра Тевтонського ордену. Перемістивши столицю з центру європейської цивілізації в прусські землі, гросмейстер продовжив життя ордену на 500 років.

Замок Мальборк у Польщі

Замок Мальборк у Польщі

У XIV столітті європейська влада активно вилучали майно релігійних ордерів і тортурами домагалися від лицарів зізнань у таких злочинах, як єресь, служіння сатані і інше. Орден тевтонів розпустив тільки Наполеон в 1809 році.

Замок Марієнбург у Польщі

Замок Марієнбург у Польщі

Досі Мальборк (він же по-німецьки Марієнбург) представляється німцям як «цитадель німецького духу» на сході Європи. Цей замок по праву вважається одним з еталонів цегляної готики.

Архітектурний комплекс Вавель

Центр Кракова знаходиться на Вавелі — високому укріпленому пагорбі з замком і собором, що підносяться на ньому. Вавельський замок має таке ж значення для Польщі, як Московський Кремль — для Росії. Це і твердиня держави, овіяна героїчної славою, і центр духовної та монархічної влади.

Архітектурний комплекс Вавель

Архітектурний комплекс Вавель

Сьогодні у стінах замку розмістився музей, присвячений побутові польських володарів. Для відвідувань доступні королівські зали з ренесансними меблями, збройова палата, скарбниця. У Вавелі зберігається національна реліквія — коронаційний меч Щербець. Церемонії коронації проводилися в Кафедральному соборі св. Станіслава і Вацлава на пагорбі Вавель. Багато польських правителі знайшли вічний спокій в соборній крипті.

Ельблонгський канал

Ельблонгський канал

Ельблонгський канал

Через місто Ельблонг проходить маршрут «Слідами Коперника», що веде з Торуня через Марієнбург на Фромборк. Звідси ж бере початок Ельблонгський канал, що з’єднує тисячі озер на північному сході Польщі з Віслінською затокою Балтійського моря.

Ельблонгський канал

Ельблонгський канал

Побудований в 1848-1860-х роках, Ельблонгський водний шлях вважався дивом інженерної думки. Завдяки шлюзам і похилим спусках невеликі судна водотоннажністю до 50 тонн можуть переміщатися по каналу, незважаючи на значні перепади рівня води в озерах. На одній з ділянок, де перепад висот перевищує 100 метрів, обладнана мережа з п’яти підйомників, які перевозять суди по суходолу.

Ренесансне місто-фортеця Замосць

В 1580 році магнат і гетьман великий Ян Замойський вирішив побудувати на місці свого родового гнізда Скоковкі місто-фортецю — свою резиденцію, звідки він міг би керувати волостями. Для втілення задуму Замойський запросив талановитого італійського архітектора Бернардо Морандо.

Місто-фортеця Замосць

Місто-фортеця Замосць

Замосць мало змінився з XVI століття: середньовічні вузенькі вулички, кам’яні міщанські будинки та каплиці витримані в стилі Відродження. На центральній площі ритм арочних сходів підхоплюють аркади будинків, багато з яких мають власні назви. В особняку «У подружжя», оформленому в східному стилі, розмістився музей історичних полотен. Потужна кріпосна стіна, що оперізує Замосць, дозволила йому протистояти атакам козаків і татар і облозі шведів.

Ринкова площа і Старе місто Кракова

Краків вважається колискою польської культури. Виникнувши IX столітті як укріплене поселення, він у перетворився на столицю Польського королівства, а найвищого розквіту досяг у XV — XVI століттях. У Старому місті, обрамленому кільцем парків Планти, збереглися міські укріплення з надбрамними вежами, готичні і барокові костели, монастирі та синагоги. У внутрішньому дворику Колегіум Майус — одного з найдавніших будівель Ягеллонського університету — старовинні годинники показують театралізовану виставу.

Ринкова площа і Старе місто Кракова

Ринкова площа і Старе місто Кракова

З боків циферблата відкриваються дверки, і перед натовпом глядачів з’являються шість фігурок, серед них — королева Ядвіга, небесний покровитель університету та ін. Всі дороги в Кракові ведуть до Ринкової площі, оточеної будинками і палацами. У центрі площі розташовані торгові ряди «Сукенніце», збудовані в стилі ренесансу. У середньовіччя тут йшов жвавий обмін товарами з усього світу.

Статті по темі:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

93 in 0,681